Bahçe Tesisinde Toprak Profili


Türkiye topraklarının çoğu Killi ve Kireçli olduğundan bu yapıdan hiç hoşlanmayan ceviz köklerine en iyi ortamı hazırlamak için mutlaka bir profil açılıp bu profilin çok iyi etüt edilmesi gerekir. Aksi halde en geç 5-6 yıl sonra görülmeye başlayan Toprak Kökenli hastalıkların tedavileri mümkün olmamaktadır. Bu durumda nice küçük ölçekli bahçeler yıllık 100 binlercelira zarara uğramaktadır. Bu nedenle, aşağıdaki fotoğraf ve afişlerin örnek alınarak incelenmesi ile Aşılı Ceviz Bahçesi kuracakların mutlaka KİTAP edinerek en az 2-3 m toprak profili açtırmaları ve 30-60-120 cm kademelerinden Toprak Analizi yaptırmaları şarttır.



Gerek Azerbaycan’da gerekse Türkiye’de Aşılı Ceviz Bahçesi kuracak üreticilerin çoğu Toprak Profili Etüdünün önemini kavramışlardır.

Not: Azerbaycan’da yaptığım Toprak Profili Etütlerinde cevize uygun çok geniş potansiyel arazilerin bulunduğunu gördüm.

Türkiye, Eylül 2017

Kitabımızı edinip kitap yazarının bilgi ve tecrübelerinden faydalanmak için Danışmanlık hizmetini almazsanız, aşağıdaki fotoğraflarda görüldüğü gibi 10 dekarlık bir bahçede yıllık kaybınız 100 binlerce lirayı bulur. Üstelik bu zararınızı giderme şansınız neredeyse yok gibidir.