BAHARDA DON TEDBİRİ
Nisan ayı başlarında havaların sıcak gitmesiyle ceviz ağaçları uyanınca dona karşı olan hassasiyet artar. Genellikle her yıl Nisanın 15`inden sonra Mayıs başına kadar don olur. Bu nedenle halkımız “Kork Aprilin beşinden, öküzü ayırır eşinden.” deyimini kullanır. (Aprilin beşi 18 Nisan)

-Sonbahardan itibaren bahçede büyüyen yabancı otlar güneş ısısının toprağa geçmesini engellediği için en geç Nisanın 15`ine kadar temizlenip bahçe dışına çıkarılır. (Şeklin sol tarafında olduğu gibi) Bu yabancı otlardan ayrıca KOMPOST yapılır. (T.130)

-Üzerinde gölge yapacak hiçbir şey bırakılmayan arazide toprak işlenip diskaro çekilerek toprak Tapanla sıkıştırıldıktan sonra arazi kuru ise dona yakın bir zamanda ıslatıldığında toprak güneşten gelen ısıyı emer. Gündüz emilen ısı gece yavaş yansır. Bu nedenle toprak yüzeyi anisoğumaz, donun zararlı etkisi azalır. (Şeklin sağ tarafında olduğu gibi) Devamı T.36`da. (tıklayınız)

-Üzerinde gölge yapabilecek ne varsa bir tırmıkla temizlenen arazi kuru ise dona yakın bir zamanda ıslatıldığında toprak güneşten gelen ısıyı emer. Gündüz emilen ısı gece yavaş yansır. Bu nedenle toprak yüzeyi ani soğumaz ve donun zararlı etkisi azalır.


Fotoğrafları incelemek ve büyütmek için üzerine tıklayın.