KURAKLIĞA KARŞI KOMPOST VE MALÇLAMA

Güvenilir kayıtların tutulmaya başlandığı 1880 yılından bu yana Meteoroloji ve NOAA`ya göre son 140 yılın en KURAK ve en SICAK yılını yaşıyoruz. Aşağıdaki afişlerde görüldüğü gibi Ülkemiz buna yakın kurak ve sıcaklıkları 2010`lu yıllarda yaşadı. O zamanki uyarılarımızın aynısı şimdi de yapıyoruz.

Ceviz bahçelerinde bolca bulunabilecek yaprak ve ot gibi malzemeler biriktirilip kuraklığa karşı KOMPOST ve MALÇLAMA yapılabilir. Aynı zamanda bu ürün bahçelerin BESİN kaynağı da olur (açıklama bu sayfanın devamındadır). Bu zor günlerde kuraklığın önüne bir nebze olsun geçerek katkıda bulunulmuş olur.

Tarımsal kuraklığın sonu maalesef KITLIK`tır. Kuraklık ve kıtlık Dünya`nın en ürkütücü kitle imha silahıdır. Bununla mücadele için mutlaka; “ACİL KÜRESEL EYLEM PLANI” gerekir.


UYARI: 2020 YILI İÇİNDE YAŞANAN KURAKLIK, ÜLKEMİZ VE DÜNYA ÇAPINDA TİCARİ HAVA TAHMİN HİZMETLERİ SUNAN SİTELERE GÖRE ÖNÜMÜZDEKİ OCAK-ŞUBAT 2021 AYLARINDA HAVA TAHMİNLERİNDE KULLANILAN GÜNLÜK HAVA DURUMLARINI İÇEREN TAHMİNLERDE YAĞIŞLARLA İLGİLİ NET İFADELER AŞAĞIDA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ ÇOK ÜRKÜTÜCÜ


- Hafif Yağmur

- Azalan Yağmur

- Kar ve Yağmur Geçişleri

- Muhtemel Kar veya Yağmur

- Yağmur İhtimali

- Yer Yer

- Çisenti

- Donan Yağmur


Fotoğrafları incelemek ve büyütmek için üzerine tıklayın.Son zamanların en KURAK ve en SICAK yılı yaşanan Ülkemizde 2020 yılı hasadı cevizlerde, eğer toprakta Organik Madde eksikse, malçlama yapılmammışsa ve ağaçlara Kaolin püskürtülmemişse bu şekil bahçelerde ne kadar sulama yapılırsa yapılsın ceviz içlerinin kaliteleri yine de bozuk olmuştur.

Topraktaki Organik Maddesi tamamlanan, malç yapılan ve ağaçlara Kaolin uygulanan ceviz bahçelerindeyse kuraklık ve aşırı sıcaklığa rağmen KALİTE ve RANDIMAN düşmemiştir. Toprağın Organik Maddesi sadece organik gübrelerden tamamlanmaz. Bahçede ve civarda bolca bulunan yaprak ve ot gibi malzemeler biriktirilip kompostlanarak toprağın Organik Madde Takviyesi kolayca ve ucuza yapılabilir.

Kompostlama ile birlikte malç yapılıp ve ağaçlara Kaolin püskürtülürse sulama suyuna ihtiyaç yarıya düşer. Ayrıca kalite ve randıman da bir hayli yükselmiş olur.

Gelecek yıl yeşil otların çıktığı Mayıs ayında KOMPOST yapılabilmesi için Sonbahar ve Kışın yerdeki yapraklarla kuru otlar toplanıp ayrı ayrı yığılarak hazırlık yapılmalıdır. Kompostlamayla ilgili ayrıntılı bilgiler Mayıs ayında ayrıca verilecektir.


Fotoğrafları incelemek ve büyütmek için üzerine tıklayın.ÖNEMLİ BİLGİ: Toprak, yağmur ve sulama sularını geçirecek kadar GÖZENEKLİ olmalıdır. Gözeneklerdeki Negatif (-) yüklü toprak parçaları, Pozitif (+) yüklü su moleküllerini kendilerine çekerek yüzeylerinde ince bir su filmi tabakası oluştururlar. Bu olay 1m3 toprakta 200 litre su tutma kapasitesini meydana getirir. Bu oluşumu sağlayan topraktaki Organik Maddelerdir (OM). Organik maddeler içinde en kolay sağlanabileni ise bir Organik Toprak Düzenleyici olan KOMPOST`tur. Toprağa kompost vermenin yanında aynı kompost malzemelerinden ayrıca MALÇLAMA yapılacaksa olursa cevizin sulama suyuna olan ihtiyacı yarıya kadar iner.